Tandemové kolo

Tandemové kolo zvané také dvojkolo je poměrně pěkný stroj, na kterém je možno si užít spoustu
krásných chvil. Jezdci se dělí na předního zvaného pilota a zadního zvaného zadáka. Není to ovšem tak, že přední pracuje a zadní se veze. Na zadním jezdci velice záleží, jelikož je hlavním pohonem pro tento stroj. Ve sjezdech musí velice úzce spolupracovat s pilotem a nesmí se bát rychlosti. To vše se dá nacvičit citlivým promyšleným a hlavně klidným postupným tréninkem.


Tandemová cyklistika je vhodná hlavně pro osoby s určitou zrakovou vadou, kterým se nedoporučuje samostatná jízda po silnici či cyklotrasách a ani účast na amatérských závodech, kde je nutná běžná spolupráce mezi cyklisty. Pokoušet se o samostatnou jízdu na kole je pro zrakově postižené opravdu nevhodné, jelikož může způsobit újmu na zdraví sobě, ale i druhým. Ale na tandemu se zrakově postižený nudit nebude. Kolo dosahuje vyšší rychlosti na rovině, takže normální cyklista mu jen tak tak stačí. Zadák si opravdu může vychutnat sjezdy a i jízda do kopce je zajímavá. Nemá žádné starosti jak vést kolo a je chráněn před větrem, jelikož je schován za pilotem.

To ale nemění nic na tom, že musí v zatáčkách vyrovnávat kolo, vysedávat na terénních nerovnostech a opravdu pořádně pracovat nohama. Pro pilota není zadní jezdec žádnou přítěží, jelikož při dobré spolupráci o něm vlastně ani neví. Jenom musí více najíždět do zatáček a spolupracovat se zadákem. Tandemy jsou různě kombinované. Není vyloučena spolupráce dvou cyklistů, dvou cyklistek, cyklisty a cyklistky. Velice vhodné jsou rodinné tandemy, manžel, manželka, matka a dcera, otec a syn nebo obráceně, dva bratři a další kombinace rodinných příslušníků.

V našich silách je Vám toto všechno umožnit, jelikož krajina, ve které žijeme, poskytuje spoustu klidných silnic a stezek, na kterých je možno provozovat tandemovou cyklistiku, jak si kdo přeje. V případě, že by se někdo chtěl účastnit závodů, známe způsoby, jak vhodně trénovat. Pilot musí jezdit při tréninku vždy sám, jelikož musí trénovat nejenom kondici, ale i reakci a postřeh.

Pro zadního jezdce jsou vhodné tři způsoby:

spinningové kolo, kondiční plavání a posilování rukou. Z časových důvodů je možný trénink na tandemu takzvaně jak to vyjde a hlavně o víkendu. My jsme schopni Vám s tímto tréninkem jakkoliv poradit, po dohodě připravit stavbu tandemu a připravit pro Vaši jízdu všechny podmínky. Ve světě je tandemová cyklistika velice rozšířená a oblíbená a je to plnohodnotný sport v jakékoliv podobě pro zrakově postižené. Budeme se těšit na všechny, kteří by to chtěli také zkusit.

Doufáme, že se uvidíme.

OS AKKONALIS

Úprava části cyklostezky